Vážení,

nouze o práci v naší kanceláři rozhodně není. Podíl na nedostatku lidských zdrojů má i skutečnost, že Paní Advokátka, samojmenovaná manažerka HR, se rozloučila skoro s každým, kdo se u nás v uplynulých měsících pokusil obstát jako nový koncipient. Vybrat další oběť je ovšem skoro tak složité, jako opravit první absolventovo podání.
A tak, než pro vás vyprodukuju komiks, si Vám dovoluji přinést několik užitečných rad z praxe pro ty absolventy, kteří by chtěli uspět jako advokátní koncipienti třeba u nás v kanceláři.

1) Z průvodního mailu by mělo být poznat, že kandidát je gramotný. A tak si položte otázku, jestli jste náhodou nechyběli na vyjmenovaný slova. Taky dejte pozor, aby skladba vašich vět nepřipomínala libovolnej diskusní příspěvek pod článkem „První česká paterčata slaví rok“.
2) Poznejte rozdíl mezi koukáním na ni a koukáním na ní. Zkusil jsem obojí, nedá se srovnat.
3) Mrkněte alespoň na jeden díl Suits nebo Good Wife a k pohovoru se oblíkněte jako lidi, který tam uvidíte. Na pohovoru proti Vám usednou frustráti, který pořád někdo péruje za příliš barevnou kravatu nebo nedostatečně dlouhou sukni. Nebudou mít proto pro Vaše přešlapy ani trochu pochopení.
4) Otázka na téma, čím vás daná pozice zaujala, fakt netestuje vaši schopnost bejt přímej a férovej a říct to, jak to cejtíte, upřímně jak to jako fakt je, tu pravdu, vod srdíčka, takurčitě. Neodpovídejte proto, že vlastně nezaujala, a že jste svoje CV poslali na adresy všech inzerujících, jejichž nabídky se na juristic.cz objevily v posledních 14 dnech.
5) Inzerát si přečtěte a neptejte se na věci, co v něm jsou napsaný.
6) Každej, kdo do průvodního mailu uvede něco jako „Myslím, že tedy splňujete všechny požadavky, které na svou budoucí praxi mám.“, letí do složky Ř jako Řiť.
7) Pozor na praktickou část. Budete-li se v kanceláři zaměřené na obchodní právo hájit tím, že zrovna obchod vás na škole nikdy moc nebavil, složka Ř vás nemine.
8) Když se k pohovoru dostavíte o 25 minut dřív, budete 25 minut sedět v zasedačce.
9) Zamyslete se, proč jste se rozhodli zrovna pro kariéru v advokacii. Nebudeme se na to ptát jen my u pohovoru, budete se ptát hlavně vy po celej zbytek života.